دومین عرضه بزرگ تاریخ بورس رقم خورد
پتروشیمی پارس 720 میلیارد تومان از بورس تامین مالی کرد دومین عرضه بزرگ تاریخ بورس رقم خورد

🔻 عرضه پنج درصد سهام پتروشیمی پارس دومین واگذاری بزرگ تاریخ بورس را رقم زد. به گزارش نفت خبر امروز تالار بورس تهران شاهد عرضه اولیه سهام شرکت پتروشیمی پارس، از شرکت های زیر مجموعه هلدینگ خلیج فارس بود. با گذشت دو هفته از دستور رییس جمهوری در مورد واگذاری سهام شرکت های سودآور از طریق بازار سرمایه، در مراسم افتتاح فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس، حالا وزارت نفت و هلدینگ خلیج فارس با واگذاری سهام پتروشیمی پارس نخستین گام برای تحقق این فرمان را برداشت.

🔻 علی حسینی، معاون برنامه ریزی و تولید هولدینگ خلیج فارس در این مورد به نفت خبر گفت: شرکت پتروشیمی پارس سوده ترین شرکت پتروشیمی ایران است. سود این شرکت در سال 1396 بالغ بر سه هزار میلیارد تومان بوده است. واگذاری امروز دومین عرضه بزرگ تاریخ بورس بعد از واگذاری سهام هلدینگ خلیج فارس محسوب می شود. ارزش کل پتروشیمی پارس 14400 میلیارد تومان است که امروز 5 درصد آن، معادل 720 میلیارد تومان در قالب سهام خرد عرضه شد.

🔻 حسینی در ادامه با اشاره به تعیین سقف 2000 سهم برای هر خریدار، به نفت خبر گفت: امروز مجموعاً 300 میلیون سهم، با مشارکت 182 هزار نفر سرمایه گذار خرد به فروش رسید که این تعداد شرکت کننده در عرضه اولیه سهام شرکت ها یک رکورد محسوب می شود.در نتیجه عرضه امروز اولاً پتروشیمی پارس توانست رقم 720 هزار میلیارد تومان را از طریق بازار سرمایه تامین مالی کند. ثانیاً 158 هزار نفر به صورت حقیقی و 1200 شرکت به صورت حقیقی سهامدار پتروشیمی پارس شدند.

🔻 این کارشناس ارشد حوزه بازار سرمایه در ادامه افزود: فرآیند عرضه اولیه سهام شرکت ها در بورس به گونه ای است که شرکت ها بعد از قیمت گذاری، به عموم سرمایه گذاران خرد عرضه می شود.

🔻 حسینی در ادامه در مورد قابلیت تامین مالی از بازار سرمایه برای صنعت نفت گفت: فروش سهام در بازار سرمایه مسلتزم حضور شرکت های سودآور، شفاف و با افق روشن است.متاسفانه در بخش های مختلف وزارت نفت، مشکلات قراردادی مانع از شفاف شدن شرکت ها و در حقیقت میزان سود و زیان آنها می شود.

🔻 معاون برنامه ریزی و تولید هلدینگ خلیج فارس همچنین در مورد مختصات شرکت های موفق در بازار سرمایه گفت: موفقیت در جذب سرمایه های خرد به صنعت نفت مسلتزم عرضه سهام شرکت هایی است که امروز ساخته شده اند، فرآیند اداره آنها شفاف است. بطور مشخص پتروشبمی پارس با سرمایه 600 میلیارد تومانی تاسیس شد و در بورس 15000 هزار میلیارد تومان ارزش گذاری شد. لذا لازم است که شرکت های نفتی با ساختار بورس منطبق بشوند.

🔻 حسینی در مورد راه جذب سرمایه خرد به پروژه های صنعت نفت نظیر پروژه نگهداشت و توسعه 29 میدان نفتی که اخیراً اخباری در مورد آن مطرح شده بود، نیز گفت: ورود سرمایه های خرد به پروژه هایی چند ده ساله بسیار سخت است. انجام پروژه های بزرگ کار شرکت های بزرگ است. این شرکت ها از طریق واگذاری سهام در بورس می توانند پروژه های بزرگ را تامین مالی کنند.

🔻 شایان ذکر است هلدینگ خلیج فارس برنامه عرضه پتروشیمی های نوری و بوعلی سینا را نیز در دستور کار خود قرار داده است.

@naft2016
1397/04/21
191
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به شركت پتروشيمي خليج فارس مي باشد.
Powered by DorsaPortal